Kontakty

O nás

Galerie 

Štěňata


Historie psů ČAU - ČAU a chovatelské stanice Z údolí sněženek


Čau čau

ČAU – ČAU

Anglicky CHOW - CHOW

 

Plemeno:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 5 - Asijský špic a příbuzná plemena.
Bez pracovní zkoušky.

 

Původ:

Velmi staré plemeno, jehož počátky sahají, jak o tom svědčí nálezy starých hliněných figurek, do 11 století před naším letopočtem. Pochází z Číny, z oblasti Mandžuska. Do Evropy se dostal v roce 1865 a brzy se z něj stal módní pes. Již v roce 1895 byl v Anglii založen klub chovatelů tohoto plemene.

 

Popis:

Středně velký, kompaktní pes lvího vzhledu. Hlava plochá, široká. Modrý jazyk. Uši malé, silné, mírně nakloněné dopředu. Menší oči mandlového tvaru. Krk silný, hrudník hluboký a široký. Krátký, rovný a silný hřbet. Končetiny rovné a svalnaté, hlezna jen velmi málo zaúhlená. Typický chůdovitý pohyb. Ocas vysoko nasazený, nesený přes hřbet. Srst je u dlouhosrsté varianty velmi bohatá a hustá, kolem krku tvoří hřívu. Krátkosrstá varianta se vyznačuje bohatou, hustou, na omak "plyšovou" srstí. Zbarvení: Červené, černé, modré, skořicové, krémové nebo bílé. Může být stínované, ale nikoli skvrnité.

 

Výška:

Pes má v kohoutku 48 až 56 cm.
Fena má v kohoutku 46 až 51 cm.

Váha:
V rozmezí 21 až 32 kg.

 

Charakteristika:

Čau-čau je charakteristický svou mimořádnou povahou. Je bdělý, má skvělé lovecké instinkty. K cizím se chová rezervovaně, s odstupem. Svojí rodině je věrný a oddaný, nikdy však od něj nemůžeme očekávat slepou poslušnost. Čau poslouchá svého pána z příchylnosti, ne z podřízenosti. "Čau je pes, který je pánem hledajícím pána, který není pes". K jeho výchově je třeba trpělivosti a důslednosti, a je třeba začít co nejdříve. Stejně tak bychom měli psa přivykat dětem, kočkám a jiným domácím zvířatům v co nejranějším věku, aby později nedošlo k potížím. Lovecký instinkt čau-čaua může také působit nepříjemnosti - tento pes velmi rád sleduje stopu, kterou zachytí. Je proto lepší vodit ho v lese na vodítku. Čau-čau patří mezi původní asijská plemena, proto má určité znaky primitivních plemen. Má silný pud sebezáchovy, je samostatný a touží po svobodě. Držení v kotci je pro tohoto psa vysloveným týráním a mělo by negativní vliv na jeho povahu. Čau je pes pro ty, kteří hledají nezávislého psa a mohou mu poskytnout dostatek volného prostoru.

Výstavní ocenění